Talerz Ćmielów
Porcelana/kalkomania;
Ćmielów, ok. 1930 rok;
Wymiary: średnica 32 cm;
CENA: 250 zł
Zakłady w Ćmielowie są najstarszą polską działającą fabryka porcelany oraz obecnie największym producentem porcelany cienkościennej w Europie.
Ich początki sięgają roku 1790 kiedy na okolicznych terenach kilku garncarzy utworzyło niewielką manufakturę i zaczęło wytwarzać wyroby gliniane.
W 1804 roku pojawiają się zapisy o manufakturze w Ćmielowie produkującej wyroby fajansowe, której właściwielem i inicjatorem był Hyacynt (Jacek) hr. Małachowski. Produkcję wyrobów porcelanowych fabryka ta rozpoczęła pod koniec lat 30 XIX wieku.
Złoty okres w historii Ćmielowa przypada na okres międzywojenny. Powstały wtedy takie projekty jak serwis Empire, przeznaczony do siedziby prezydenta RP na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym okresie projektowali dla Cmielowa tacy artyści jak Bogdan Wendorf, Józef Wysocki, czy Wincenty Potacki, tworząc arcydzieła stylu Art Deco. W tym okresie powstały cieszące się do dziś popularnością takie serwisy jak Kula, Płaski czy Lwów.
Zaczęto wtedy również wytwarzać porcelanę różową, która swój niepowtarzalny odcień zawdzięcza dodatkowi złota.
Po II wojnie swiatowej firma została znacjonalizowana. W latach 50 i 60 XX wieku fabryka stała się centrum nowoczesnego designu. Do produkcji weszły kolejne znane serwisy takie jak Goplana, Krokus, June, London czy fantastycznie zaprojektowane Ina i Dorota. Ogromną popularność zdobyły również projektowane w tym okresie figurki.